Hra na příčnou flétnu

Příčná flétna patří do skupiny dřevěných dechových nástrojů. Svým rozsahem se řadí mezi nástroje sopránové. Pro své zvukové a výrazové možnosti je velmi vyhledávaným a využívaným nástrojem jak v sólové, tak i v souborové, či orchestrální hře. Své uplatnění nalézá příčná flétna i v moderní hudbě.

Na začátku studia se žák seznámí se stručnou historií nástroje, jeho vývojem, stavbou a naučí se základy údržby nástroje. Učí se také správnému postoji a držení nástroje. Poté je třeba velmi nenásilnou a přirozenou formou začít tvořit nátisk. Ten se upevňuje pomocí různých tónových cvičení nejdříve v základní a později i v dalších polohách nástroje. Je seznámen se základními technickými možnostmi flétny a postupně je zdokonaluje.